Hizmetlerimiz >
Logo Tasarımı

Logo Tasarımı

Tüm kurum ve kuruluşların sektörlerinde öne çıkmaları ve akılda kalıcı olmaları için tasarlanan, tasarlandıkları firmalar ile bütünleşen simgelere logo  denmektedir. Logolar, kurumsal kimliğe sahip işletmelerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Logolar  firmaları temsil eder. Tıpkı bir ayna gibi sahiplerini yansıtırlar. Bu yüzden logo tasarımı  yapılmadan önce firmanın bağlı olduğu sektör ile ilgili araştırma ve ön hazırlık aşaması gerekir. Daha sonra, işin uzmanı tasarımcılar tarafından özgün bir logo tasarım  aşamasına geçilir.

Logo tasarımı  yapılırken temsil ettiği kurumun, markanın renk, şekil ve işlevlerine uygunluğu göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca kolay algılanabilir, sade, farklı, özgün olmalıdır. Hatırda kalabilmesi için olabildiğince az sayıda renk kullanılmalıdır. İtici olmamalı ve muadillerini çağrıştırmamalıdır. 3Nokta tüm bu kriterlerin yanı sıra müşterilerinin beğenilerini de dikkate alarak alanında başarılı logo tasarımlarına  imza atmaktadır.

Teknoloji çağında olduğumuz şu günlerde logo tasarımı  yapmak için var olan birçok logo tasarım  programı vardır. Bu programlarda bulunan logo  taslakları ile kendi logonuzun tasarımını  yapabilirsiniz. Hem de birkaç dakika içersinde… Ama unutulmaması gereken husus hazır logo tasarım programlarının hiç birisi kurumsal kimliğinizi yansıtan logo tasarımı  yapmanıza yardımcı olmaz. Logo tasarımı  titiz çalışma gerektiren bir iştir. Eğer sizi yansıtan bir logo tasarımını tercih ediyorsanız bu işte profesyonel olan tasarım firmalarını seçmelisiniz.

Logo tasarımında  dikkat edilecek özellikler şöyledir:

Sadelik

Logo tasarımının başarılı tüm örneklerinin en önemli ortak özellikleri sadelikleridir. İnsanları sade ve basit tasarımlar çeker çünkü verilmek isteneni kolayca anlayıp anımsayabilirler. Karmaşık ve kalabalık tasarımlar örneğin içinde ayrıntılı resimler barındıran logolar  insanların dikkatini dağıtır.

Oranlar

Logo  ebadıyla değil, oranlarıyla sabitlenmelidir. Logo kullanılacağı her alanda farklı ebatlarda kullanılacağından her ebatta iyi görünecek oranlara sahip olmalıdır. Örneğin bir kalemin üzerinde de aynı etkiyi korumalı, bir bina giydirmesi üzerinde de... Logo tasarımının  oranlarıyla oynanması - genişletilip daraltılması veya çarpıtılması - tüm etkisini değiştirecek ve büyük olasılıkla çirkin görünmesine sebep olacaktır. Zaten bu tür problemlerle karşılaşılacağı düşünülerek logo tasarım  aşamasında ne çok geniş ne de çok uzun olarak tasarlanmamalıdır.

Renk

En iyi bilinen logolar  genellikle bir veya iki renk olarak tasarlanmışlardır. Çok az üçten fazla renk kullanılan iyi logo  vardır. Fazla renk logoyu  algılamayı zorlaştıracağından akılda kalıcılığı engelleyecektir. Az renk kullanılması uygulama maliyetlerini de düşüreceğinden sürekli avantaj sağlar.

Yazı Karakterleri

Logo tasarımını  yaparken çok çeşitli yazı karakter ve stil kullanılabilir. Ancak hem harf yapısı hem de yazı dengesi açısından bozuk olan logolar  herkes tarafından fark edilmese de çok kötü etkiler yaratabilir. Tıpkı bir sokağın binalarının hem sağlamlığının hem de güzel ve birbiriyle uyumlu görünmesinin çok önemli olduğu gibi.

Uygulama

Logo tasarımında  unutulmaması gereken konulardan biri uygulamadır. Eğer bir logo tasarımına  farklı uygulama alanları hesaba katılmadan başlanırsa hem kullanımında çok büyük zorluklar yaşanabilir, hem de tutarlılık ilkesi çiğnenmiş olur. Uygulama alanları ve teknikleri düşünülmeden tasarlanan logolarda  hem kalite bozulacak, hem farklı renk ve formlar kullanılmasının yolu açılmış olacak, hem de uygulama maliyetleri artacaktır.

Özgünlük

Logo,  temsil ettiği firmayı, ürünü ve sektörü iyi anlatmalı ama aynı zamanda özgün olmalıdır. Bazı sektörlerde veya alanlarda yer etmiş sembol veya renkler vardır. Örneğin eczane logolarında  kırmızı rengin, sağlık alanındaki logoların  yılan figürünün, askeri kuruluşlarda kartal figürünün kullanılması gibi. Bu alanlarda bile bu klişeleşmiş semboller ve renklerin başka bir logoyu  çağrıştırmayacak özellikte tasarlanması gerekir. Çünkü logo  ne kadar hoşa giden bir tasarım da olsa eğer istenmeyen bir şeyi çağrıştırıyorsa iyi bir logo  değildir.
Logo Tasarımı
yukari
Telefon
+90 216 430 93 00
Google Plus
Faks
+90 216 430 93 01
Facebook
E-Mail
kontak
Twitter
E-Bültenimize Kaydolun
Güvenlik kodu